Poniedziałek, 27 Styczeń 2014
Program przeciwdziałania zagrożeniom

Program przeciwdziałania zagrożeniom – Mówię „nie” stanowiący element integralny

programu wychowawczego i profilaktycznego  naszego przedszkola wypracowany przez zespół nauczycieli

Dziecko w wieku przedszkolnym, zwłaszcza w jego początkowej fazie, charakteryzuje się małym zasobem różnorodnych doświadczeń, wąskim zakresem sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, które mają wpływ na poziom myślenia przyczynowo-skutkowego, w tym niewielką świadomością i zdolnością przewidywania następstw zdarzeń mogących nieść bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. W wieku przedszkolnym wiele dzieci ma za sobą pierwsze doświadczenia związane z samodzielnym wychodzeniem na dwór, bez nadzoru osób dorosłych. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z konieczności wyposażenia dziecka w wiedzę dotyczącą zachowania dystansu w kontaktach z osobami, których ono nie zna. Ufność, uległość, brak rozeznania w sposobach nakłaniania dziecka do wchodzenia w relacje z obcą osobą, która wobec dziecka może mieć złe zamiary, powoduje, że dziecko staje się ofiarą różnorodnych form przemocy.

Rozwój dziecka, jego mała samodzielność w identyfikowaniu zagrożeń stawia przed przedszkolem i rodzicami wymaganie związane z wyposażeniem go w umiejętność rozpoznawania niebezpieczeństw, unikania ich, a jeśli zaistnieją – poradzenia sobie z trudną sytuacją. Przedszkole od najwcześniejszych lat powinno uczyć dzieci oceniać sytuacje zagrożenia i jak z nich wybrnąć. Niezwykle ważnym zadaniem jest kształtowanie u dzieci postaw asertywnych, które przejawiają się m.in. w umiejętności mówienia „nie”, oraz postaw ograniczonego zaufania wobec osób nieznajomych.

W planowaniu oddziaływań ukierunkowanych na rozwijanie postaw asertywnych nauczyciele powinni pamiętać również o tym, że zagrożenia mogą wypływać także ze strony osób z najbliższego otoczenia dziecka. Uświadamianie na temat rodzajów niestosownych zachowań osób bliskich, naruszających granice autonomii dziecka, na które nie może wyrażać zgody, jest także obowiązkiem nauczycieli. Rozwiązanie problemu dziecka z poradzeniem sobie w takiej sytuacji jest niezmiernie trudne, lecz absolutnie konieczne, jeśli personel znajdzie się w posiadaniu takiej wiedzy.

Cele ogólne programu:

¾     dostarczenie wiedzy o zagrożeniach,

¾     rozwijanie postaw asertywnych.

Cele szczegółowe programu:

•  kształtowanie pozytywnego wizerunku własnej osoby, odrębności i niepowtarzalności,
  •   rozwijanie świadomości prawa do autonomii, nietykalności fizycznej,
  •   rozumienie pojęcia „zły dotyk”, prawa do odmowy dotykania przez innych określonych stref ciała,
  •   rozumienie, że osoba miła może być niebezpieczna,
  •   ćwiczenie umiejętności skutecznego odmawiania; rozumienie, że w niektórych sytuacjach trzeba koniecznie powiedzieć „nie”,
  •    rozwijanie świadomości zagrożeń ze strony osób, które nakłaniają do zachowań nieakceptowanych, zakazanych przez rodziców, nauczycieli, kiedy nie ma ich w pobliżu (np. przyjmowanie poczęstunku od nieznanych osób, oddalanie się z obcymi, wchodzenie do ich mieszkania,…).

Moduły w realizacji programu:

1. Oto ja! Wiem, kim jestem i jaki jestem.
  2. Wiem, co czuję. Wiem, co ty czujesz.
  3. Znam swoje prawa.
  4. „Zły dotyk” – wiem, co to znaczy.
  5. „Wilk w koziej skórze? – miła osoba o złych zamiarach”.
  6. Potrafię powiedzieć „nie!” Wiem, jak radzić sobie w trudnej sytuacji. Wiem, kto mi pomoże.

Metody w realizacji programu

W realizacji programu wykorzystywane będą różnorodne metody, począwszy od metod aktywizujących, umożliwiających przeżywanie określonych sytuacji, po podające, których celem będzie dostarczenie informacji, instruktażu, jak zachować się w sytuacjach np. zagrożenia, gdy dzieciom brak odpowiedniej wiedzy i doświadczeń. Metody podające zostaną wzmocnione metodami problemowymi i praktycznymi, które dzięki działaniu dziecka pozwolą utrwalić odkryte schematy zachowań w trudnych sytuacjach.

Pomoce i środki dydaktyczne do wykorzystania w realizacji programu:

•    fotografie dzieci naklejone na kontury sylwet do wpisu cech, zalet poszczególnych dzieci,
  •    sylwety obrazujące mimikę charakterystyczną dla różnych nastrojów, emocji,
  •    ryciny z wizerunkami dzieci różnych płci,
  •   baśnie braci Grimm „Wilk i koźlęta”, „Czerwony Kapturek”,
  •   zdjęcia różnych osób o różnej mimice, wyglądzie, rysunki, historyjki obrazkowe prezentujące zachowania „miłych osób o złych zamiarach”, np. częstowanie słodyczami, zapraszanie na przejażdżkę samochodem, zapraszanie do mieszkania w celu przyjęcia podarunku, oddalenie się z osobą w stroju np. policjanta, otwieranie drzwi tzw. domokrążcy itd.
Realizacja programu przeciwdziałania zagrożeniom – Mówię „nie”

Moduły w realizacji programu

Proponowane formy realizacji i ich cel

Osiągnięcia dziecka/

Dziecko…

Oto ja! Wiem, kim jestem i jaki jestem

1. Określanie zalet, postaw, zachowań charakterystycznych dla swojej osoby w zabawach „Opowiem ci o mnie”, „Poznasz mnie po tym, że jestem…”, rozwijanie poczucia własnej wartości dziecka

– jest świadome własnych zalet,

ma poczucie własnej wartości

Wiem, co czuję. Wiem, co ty czujesz

1. Rozpoznawanie i nazywanie nastrojów i stanów emocjonalnych na demonstrowanych fotografiach, sylwetach

2. Określanie możliwych przyczyn danego stanu; poszukiwanie analogii do własnych doświadczeń

3. Zabawy dramowe w odgrywanie sytuacji, w których jestem „radosny”, „wściekły” itd.

– potrafi nazywać własne stany emocjonalne i rozpoznawać nastroje oraz

emocje innych,

– potrafi okazać pomoc koledze w sytuacji złego

samopoczucia, zagubienia, strachu,