bip logo
  STRONA GŁÓWNA    NASZE PRZEDSZKOLE    AKTUALNOŚCI    EDUKACJA PRZEZ RUCH    KONTAKT    GALERIA    ORIGAMI  

Autor: Administrator Serwisu
Wtorek, 1 Kwiecień 2014
Podziękowania od Pani Doroty Dziamskiej

          Są na świecie drzewa rosnące tysiące lat. Są idee, które przenikają ludzkie umysły jak rozwijające się nieustannie ramiona drzew. Co chcą uwchwycić, dotknąć, objąć wijące się tak kształy? Jaki przyświeca im cel ? Gdzie jest i czy można uchwycić go w jakkąkolwiek formę rozpoznawalną przy pomocy ludzkich zmysłów ?


Patrząc na rzeki i ich dorzecza z lotu ptaka, korony drzew, czy strukturę ludzkiego mózgu, widzimy tysiące ramion dynamicznie się przekształcających.

            Ten wieczny ruch to życie, a  piękno tego życia dostrzec można jedynie przez wysiłek ukryty w pasji odkrywania i chęci przemiany.                                 

             Ile wysiłku włożył ten kto w przeszłości przedzierał się przez gąszcz drzew? Chciał dostrzec wielkość i piękno rzeki, której jednym spojrzeniem objąć nie można. Ile problemów rozwiązał i ile razy błądził człowiek medykiem zwany, chcąc pomóc swojemu miastu             w przezwyciężeniu epidemii?

            Wiedza, a przede wszystkim pochodne jej umiejętności mimo upływu czasu są tym samym gąszczem i tą samą drogą do pokonania, jakiej podejmowali się dawniej nasi przodkowie. Choć zmienił się styl i narzędzia odkrywania wiedzy sami musimy określić, czy chcemy ją odkryć i dlaczego, czy chcemy z niej korzystać i dlaczego?

Święty Bernard w swych rozważaniach o wiedzy doszedł do trzech kategorii ludzkiego poznania. Uważał, iż są tacy ludzie którzy chcą wiedzieć, aby inni wiedzieli o tym, że wiedzę mają. To nazwał pychą. To oni zawsze rywalizują, zawsze budzą wątpliwości. Ramiona takich drzew szybko usychają. Uważał także, że są ludzie pragnący wiedzy dla własnego zbudowania. To nazwał roztropnością. Ramiona takich drzew, choć obumierają zawsze rodzą nowe pędy.  Zwrócił także uwagę na jeszcze jedną kategorię – tych, co wiedzą się pasjonują. To ci, zdobywający ją zawsze dla zbudowania nie tylko siebie, a  przede wszystkim dla zbudowania innych. To nazwał miłością. Ramiona takich drzew szlifowane są jak diament, dzięki miłości ogrodnika żyją wiecznie. A ogrodnik ? Trudno nie dostrzec, iż          w społeczności takiej jak przedszkole to nauczyciel. Sadzi, zaszczepia i pielęgnuje                      w umysłach dzieci wszystko to co w przyszłości posłuży im do zbudowania siebie, a także innych.   Dziękuję zatem wszystkim nauczycielom, pracownikom Publicznego Przedszkola nr 8 „ Plastuś“  w Garwolinie za pasję odkrywania rzeczy nowych zarówno w sobie jak i w dzieciach, systematyczne wzbogacanie własnego warsztatu pracy i wielki szacunek do dziecka.

                                                                                          Autor systemu Edukacja przez ruch

                                                                                                                    Dorota Dziamska

 

 

 

 

DOSTĘPNE INFORMACJE
EDUKACJA PRZEZ RUCH
2016-01-08 19:42:18
Informacje o systemie Edukacja przez ruch
2014-04-01 20:33:45
Podziękowania od Pani Doroty Dziamskiej
2012-02-01 19:24:25
Edukacja przez Ruch nasza galeria

Publiczne Przedszkole Nr 8 "PLASTUŚ"
ul.Armii Wojska Polskiego 30
08-400 Garwolin

tel/faks 025 682-35-40
email 1: pp8garwolin@o2.pl
email 2: dyrektor@pp8garwolin.idl.plCopyright © 2011 - 2019 Publiczne Przedszkole Nr 8 "PLASTUŚ" Wszelkie prawa zastrzeżone