Piątek, 27 PaĄdziernik 2017
Dzień Origami w naszym przedszkolu

ORIGAMI – to stara sztuka składania papieru. Powstała dawno temu. Stanowiła bardzo ważny element obyczajów i kultury ludów Dalekiego Wschodu.

Kolebką papierowych składanek były Chiny.

Słowo origami jest jednak typowym słowem japońskim. Sztuka ta jest również najbardziej charakterystyczna właśnie dla kultury Japonii. W tym kraju dzieci już w przedszkolach składają tradycyjne formy papierowe.

Sztuka ta może stać się prostym podstawowym i ciekawym elementem pedagogicznym w pracy z dziećmi.  Origami rozwija nie tylko sprawności manualne, ale ma także wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowych, czynności słuchania, czytania, pisania, może znacząco wpływać na pamięć koordynację wzrokowo-ruchową i najważniejsze – stymulować rozwój wyobrażni przestrzennej.

Od ponad 10 lat istnieje u nas Polskie Centrum  Origami, które upowszechnia sztukę składania papieru.

Techniki składania papieru:

• origami płaskie z koła – to technika składania i komponowania wieloelementowych modeli papierowych, z trafnie dobranej liczby kół, to znaczy takiej, aby kształt formy powstał przy użyciu jak najmniejszej liczby kolistych płaszczyzn origami,
  • origami płaskie z kwadratu – dokładnie analizujemy model podany na zdjęciu, wybieramy odpowiednią liczbę kwadratów zginamy je i komponujemy wybrany model najlepiej na kolorowym kartonie, gotową formę przyklejamy niewielką ilością kleju, tak aby kwadraty się nie posklejały,
  • origami płaskie z trójkąta równobocznego – tak jak z koła i kwadratu,
  • origami przestrzenne z koła,  kwadratu prostokąta, trójkąta.

Technika origami jest doskonałym sposobem miłego i pożytecznego spędzania czasu w rodzinie. Wykonane wspólnie prace mogą być dekoracją pokoju dziecka, ale również całego domu. Stają się także kukiełkami, zabawkami, prezentami czy niespodziankami dla innych.
Origami określa się jako metodę na sukces dziecka i nauczyciela, ponieważ etapowość w składaniu papieru sama w sobie tworzy wiele progów do osiągania całej gamy mniejszych lub większych sukcesów.

Zabawy z origami – dają dzieciom wiele radości i satysfakcji, ponieważ są łatwe do wykonania, pobudzają twórcze myślenie i szybko dają poczucie sukcesu. Nawet niezbyt sprawne ręce dziecka dadzą sobie radę z wieloma składankami. Po wykonaniu kilku ćwiczeń dzieci chętnie tworzą własne wzory.

ORIGAMI
2017-10-27 17:42:24